Prohlášení - kreslící karton z PAPÍREN BRNO a.s.

03. 06. 2020

Poslední dobou se množí dotazy ke kreslícímu kartonu dodávaného naší společností. Zde se Vám pokusíme vysvětlit historii, původ materiálu, jeho vlastnosti a vhodné použití :

Jediným, tradičním a dlouholetým výrobcem kreslícího kartonu v České republice byly KRKONOŠSKÉ PAPÍRNY v Hostinném. Ty nastavily kvalitativní parametry, které jsou ukotveny v PN-15-264-97  a PAPÍRNY BRNO a.s. (jako součást skupiny KRPA Holding) tento kreslící karton dodávaly na tuzemský i zahraniční trh. Po změně výrobního sortimentu v Hostinném začaly PAPÍRNY BRNO a.s. dodávat kreslící kartony od jiných výrobců. Garantem a poradcem v oblasti kvality kreslících kartonů zůstal KRPA Holding i nadále a parametry a požadavky pro finální produkt jsou kontrolovány dle původních kvalitativních požadavků. 

Použití kreslících kartonů

  • Pro kreslení tužkou a pokládání vodovými barvami.

Všeobecné vlastnosti

  • Vyrábí se v bílé barvě s povrchem strojně hladkým.

  • Vodová barva musí při pokládání dobře přilnout k celé ploše kartonu.

  • Čáry nakreslené grafickou tužkou musí být snadno vymazatelné pryží, bez porušení povrchu.

  • Na místech vymazaných měkkou pryží nesmějí vznikat skvrny při následném pokládání vodovou barvou.

Kreslící kartony mohou být vyrobeny v různých papírnách. Mohou se tedy od sebe lišit barevným odstínem, hladkostí povrchu a tloušťkou. To je přirozené, protože každý papírenský stroj má své specifické nastavení. Důležité tedy je, aby měl karton dodrženu plošnou hmotnost a měl požadované vlastnosti pro kreslení tužkou a pokládání vodovými barvami a také aby se barva nerozpíjela a neprosakovala.

Na přiloženém letáčku můžete vidět i test vlastností kreslícího kartonu, dodávaného od 1. 3. 2020 společností PAPÍRNY BRNO a.s. (nejedná se o nový produkt, kreslící karton od tohoto výrobce PAPÍRNY BRNO a.s. na trh již v minulosti dodávaly):

PAPÍRNY BRNO a.s.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací