Nejčastěji používané vazby knih a publikací
Ještě než zalistujete knihou, letákem obchodního řetězce nebo kalendářem, musí je někdo navrhnout, nasázet, vytisknout a svázat. A právě na vazby v polygrafii se podíváme podrobněji, abyste měli představu, které tiskovině stačí obyčejná sešitová vazba a kde se bez pevných desek a šité vazby neobejdete. Ať už kvůli designu nebo funkčnosti a životnosti. Kreativně zvolená vazba zaujme a udělá u čtenáře patřičný dojem.
Pro výběr správné vazby si nejprve ujasněte:
- účel publikace,
- jak často, při jaké příležitosti a v jakém prostředí budou lidé tiskovinu používat,
- požadavky na životnost,
- počet vnitřních listů, jejich materiál a gramáž,
- požadavky na kreativní využití vazby a ohromení čtenáře
- nebo finanční představy.
Abyste měli aspoň hrubou představu, které vazby existují, připravili jsme pro vás základní přehled.
V1 – sešitová měkká vazba
Tuhle vazbu dobře znáte ze školních sešitů nebo běžných časopisů. Obálka a vnitřní listy papíru jsou vzájemně sešité ve hřbetu skobami z plochého nebo zaobleného drátu. Zaoblení vytvoří na hřbetu tiskoviny ouška či očka například pro zavěšení publikace nebo založení do kroužkových mechanik. Ploché skoby svou podobou připomínají spony kancelářské sešívačky (lidově „koně“).
Nejčastěji se používá 1–4 skoby podle formátu tiskoviny. U velmi malých formátů (například A7) postačí jedna, u A4, A3 a větších bývají 3 nebo 4 skoby. Využívají se i kombinace plochých a zaoblených skob. Nakonec se celá tiskovina ořízne na výslednou velikost.
V1 je známá i pod názvy:
- vazba drátem ve hřbetním lomu
- případně „na stříšku“.
Sešitová vazba V1 je vhodná pro výrobu běžných časopisů a brožur či sešitů na míru. V1 dokáže svázat:
- maximálně 40 vnitřních listů s gramáží papíru 115 g/m2
- nebo do 60 listů s gramáží do 70 g/m2.
Ozvěte se a společně vybereme ideální vazbu přesně pro vaši publikaci.
V2 – lepená měkká vazba (známá také jako „paperback“)
Tuto vazbu určitě znáte z reprezentativnějších časopisů a magazínů či útlejších knih. Vžilo se i označení paperback. Vnitřní listy publikace drží pohromadě vrstva lepidla. Takto vytvořený knižní blok se ve hřbetu zavěšuje (vlepuje) do obálky. Celá publikace se následně ořízne do výsledného tvaru.
Rozdíly v trvanlivosti vazby a rychlosti výroby závisí na použitém lepidle. V Papírnách Brno používáme tavná lepidla hot-melt, jejichž předností je rychlé tuhnutí. Vyrobíme publikaci o síle hřbetu 2–50 mm.
Knižní bloky zavěšujeme (vlepujeme) do obálek bez klop neboli záložek.
Lepenou vazbou V2 nejčastěji vážeme katalogy, příručky, propagační publikace, časopisy nebo učebnice. Konkrétní možnosti s vámi rádi probereme.
Ozvěte se a společně vybereme ideální vazbu přesně pro vaši publikaci.
V3 – bloková vazba
S touto vazbou se dnes setkáte hlavně u vysokoškolských skript. Celý knižní blok z volných listů nebo složených listů (knižních složek) spojí ze strany 2–4 drátěné skoby (podle formátu publikace). Součástí bloku bývá i měkká obálka bez hřbetní části. Aby skripta vypadala lépe a neporanili jste se o drátěné skoby, přelepuje se hřbetní část i se skobami páskem plátna nebo papíru. Nakonec se publikace ořízne ze tří stran.
Bloková vazba V3 se u publikací používá čím dál méně, protože trpí řadou neduhů. Nejčastěji se v místech okolo drátěné skoby trhají krajní listy, skoby rezivějí, a pokud publikace obsahuje mnoho listů papíru, velmi špatně se rozevírá. Proto se od ní upouští, přesto se s ní setkáte u skript nebo u malonákladových neperiodických publikací.
V4 – měkká šitá vazba
Vazba V4 se používá na rozsáhlejší, tedy „tlustší“ publikace jako katalogy, atlasy, učebnice a knihy, které nepotřebují nebo nemohou být v pevných deskách.
Jde o pevnější a odolnější verzi vazby V2. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že jsou knižní složky sešité:
- tavnou nití – zjednodušeně jde o nitě z umělé hmoty, které po zahřátí lepí,
- případně klasickou nití, která drží jednotlivé knižní složky pohromadě.
Tím zajistíme dlouhou životnost vazby a předejdeme vypadávání vnitřních listů. Poté knižní blok zavěsíme a zalepíme do obálky bez záložek či klop a ořežeme ze tří zbývajících stran (kromě hřbetu).
Měkká šitá vazba V4 vydrží větší zátěž, vyniká odolností a umožňuje sešít knižní blok s tloušťkou až 50 mm.
Ozvěte se a společně vybereme ideální vazbu přesně pro vaši publikaci.
V5 – polotuhá vazba
Méně často se používá i polotuhá vazba V5. Podobá se vazbám V2 a V4 – podle toho, jestli je lepená, nebo šitá. Liší se polotuhými deskami z lehké lepenky, desky nekryjí hřbet publikace. Ten bývá jen přelepený plátnem.
Dříve se polotuhou vazbou V5 vyráběla skripta i knihy, dnes ji vytlačily ostatní druhy vazeb.
V6 – leporelo
Tuto vazbu určitě asi viděl a držel každý z vás – minimálně v dětství, když jste si prohlíželi dětská leporela z tuhých listů z potištěné nebo potažené lehčí lepenky a stavěli z nich okolo sebe ohrádky.
Tuhé listy leporela se skládají jako harmonika a jsou vzájemně spojené plátnem nebo papírem. Každé dva listy tak mají vlastní hřbet – krajní listy jeden, vnitřní listy pak na dvou stranách. Nakonec se publikace nahoře a dole, takzvaně v hlavě a v nohách, ořízne.
Leporelová vazba V6 se kromě dětských knih používá i na turistické či upomínkové předměty. Jako harmonika se často skládají i návody, v tomto případě však nejde o vazbu, ale o způsob skládání papíru (sklad na harmoniku nebo sklad typu Z).
V7 – tuhá vazba s okraji z kombinovaným potahem
Vazba V7 působí luxusně a reprezentativně díky tomu, že kombinuje na potahu desek dva materiály. Hřbet knihy a několik centimetrů desek jsou plátnem a zbytek desek pokrývá potištěný papír – často zušlechtěný laminováním, slepotiskem (ražbou) nebo parciálním lakem. Nebo je naopak hřbet krytý papírem a desky plátnem. Používá se také kůže nebo imitace kůže.
Vazba V7 je naší specialitou. Kontaktujte nás a najdeme exkluzivní řešení právě pro vás.
V8 – tuhá vazba s okraji a nekombinovaným materiálem
U knižní vazby V8 jsou desky potažené jednotným materiálem. Knihy s přebalem mívají obvykle plátěný potah, u knih bez přebalů jsou běžné i potahy z laminovaného papíru. Ten používáme i u našich záznamních knih.
Celkem rozlišujeme tři podoby knižní vazby V8:
- V8 – tuhá vazba s deskami potaženými plátnem.
- V8a – tuhá vazba s deskami potaženými laminovaným papírem.
- V8b – tuhá vazba s deskami potaženými papírovým potahem. Je přitom jedno, jestli zvolíte o papír lakovaný, běžně potištěný, speciální potahový nebo se syntetickým nátěrem.
- V8c – tuhá vazba s deskami potaženými kůží, imitací kůže, popřípadě jiným potahem. Do této kategorie patří i vatování desek, kdy se mezi desku a potah vkládá ještě molitanová výplň.
Ozvěte se a společně vybereme ideální vazbu přesně pro vaši publikaci.