Zjistěte, co je lacetka, kapitálek, přebal. Ozvláštní knihu a jsou i praktické

Zajděte do knihkupectví, papírnictví nebo třeba knihovny a na první pohled uvidíte, jak různorodé knihy jsou. Nejen obsahem, ale svou stavbou, tím, na co si můžeme sáhnout. Někdy jde o efekt, jindy o nutnost nebo praktickou pomůcku, která vám usnadní orientaci. V našem slovníčku najdete hlavní pojmy, které se ke knihám jako fyzickému produktu vážou.

Základní hmatatelné součásti knih

Do knihy se podíváme od částí, které vidíme na první pohled, a postupně se prokoušeme dovnitř – ke stránkám, které nám přinášejí informace nebo emoce, které od knihy čekáme.

Přebal

Jedná se o vnější list papíru, který kryje a ochraňuje obálku (desky) knihy. Kromě toho má svým designem nalákat ke koupi, nabídnout ukázku nebo jiné informace, které nám pomohou lépe si představit, o čem kniha je. Bývá laminovaný a založený přes okraje desek dovnitř knihy.

Svým designem zpravidla odpovídá grafice knižních desek, ale vyrábějí se i přebaly z čistě průhledného papíru, nebo přebaly kontrastní. Výjimkou už nejsou ani přebaly potištěné z obou stran, kam autoři ukryjí doplňkové informace, „easter eggy“, ale třeba také reklamu.

Desky (obálka)

Tady záleží, jestli je kniha svázaná v pevné nebo měkké vazbě.

Pevné desky najdeme typicky u vazeb V7 a V8. Jsou vyrobené z tuhého kartonu a v současnosti bývají potažené potištěným laminovaným papírem. Na něm obvykle najdeme titul knihy, jméno autora či autorky, grafický motiv a další informace. Starší knihy mívaly potah textilní, někdy dokonce zcela bez informací, které čtenáři našli jen na přebalu. Desky obvykle přesahují knižní blok.

Podobně je tomu i u měkké vazby V2 a V4, jen s tím rozdílem, že je obálka z měkkého, ohebného laminovaného papíru s vyšší gramáží (nejčastěji více než 250 g/m2) s titulem, autorem a grafikou knihy. Pokud chcete vědět, jak vypadá kniha v měkké obálce, představte si takzvaný paperback. Obálka bývá zpravidla seříznutá stejně jako knižní blok (nepřesahuje ho).

Potah

Najdeme jej na knižních deskách a nese informace o titulu, autorech a estetické ztvárnění, které grafici nebo ilustrátoři pro knihu vytvořili. Nejčastěji se jedná o papír, dříve to bývalo často i plátno. V současnosti si na trh razí cestu vazba V7, které kombinuje více potahových materiálů (laminovaný papír, textil nebo umělou kůži).

Hřbet knihy

Ten na nás „kouká“ z řady knih v poličce knihkupectví nebo knihovny a je nedílnou součástí desek či obálky. Proto také odráží celkovou grafiku knihy, informuje nás o titulu a autorech knihy a zakrývá samotnou vazbu knihy. U pevné vazby je součástí potahu desek, bývá plochý nebo zaoblený.

Lacetka (záložka)

Je to obvykle tenký proužek látky, který je vlepený přímo do vazby nebo hřbetu knihy. Usnadňuje nám orientaci v knize a připomíná, kde jsme naposledy přestali číst. Obsáhlé knihy s mnoha listy, odborné publikace nebo kroniky mívají lacetek více.

Kapitálek

Když se podíváte shora na knihu v pevných deskách, zpravidla najdete u hřbetu vlepený kousek textilie. Kromě estetické role má i praktickou funkci – zabraňuje prachu, aby se dostal do vazby, protože zakrývá mezeru mezi knižním blokem a deskami.

Předsádka

Jejím úkolem je spojit desky s knižním blokem. Obvykle jde o nepotištěný dvojlist papíru, který je tužší (s vyšší gramáží) než listy v knižním bloku. Jeden list je nalepený na desku, druhý na blok knihy. Předsádky jsou v knize dvě – přední a zadní.

Knižní blok

O tuto část knihy nám jde obvykle nejvíce. Je to hlavní informační a estetický obsah knihy od přední po zadní předsádku. Jednotlivé listy nebo složky listů knižního bloku bývají nejčastěji svázané lepením nebo šitím. Kromě svázané strany jsou zbývající tři strany bloku oříznuté pomocí trojořezu „na čisto“, aby žádný z listů publikace nevyčníval.

Vakát

Jakmile uvnitř knihy narazíte na prázdnou stránku, narazili jste na vakát.

I bezdřevý papír se vyrábí ze dřeva. Odhalte tajemství druhů papíru s naším rychlým přehledem

Když vybíráte vhodný tisk pro vysokonákladové letáky, barevné časopisy nebo třeba luxusní vizitky, hraje velkou roli i papír. Podtrhne totiž celkový dojem, jaký budete mít vy a vaši klienti z tištěných materiálů. Podívejte se v přehledu, který papír nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

Bezdřevý vs. dřevitý papír 

Ačkoliv názvy papírů vyvolávají pocit, že jeden je z dřeva a druhý ne, je dřevo základem obou druhů papírů. Zatímco dřevité papíry se obvykle vyrábí ze smrkového dřeva, na bezdřevé papíry se používají například břízy. Zásadní rozdíl je i ve způsobu zpracování:

  • dřevo pro výrobu dřevitého papíru melou v papírně mechanicky na jemnou buničinu,
  • základní materiál pro výrobu bezdřevého papíru naopak vzniká chemicky.

U bezdřevých papírů se můžete setkat také s označením ofsetové. Typicky se totiž používají na ofsetový tisk.

Dále záleží na tom, které příměsi v papírně do základní hmoty přidají. Mohou to být bělidla, barviva či klížidla. Papír lze upravit také až následně po vylisování – hlazením či natíráním.

V sortimentu Papíren Brno pro jeho kvality naprosto převládá bezdřevý papír. Hodí se pro výrobu sešitů, diářů, záznamních knih, skvěle se na něj píše, kreslí i maluje.

Bezdřevé vs. recyklované kancelářské papíry

Klasické papíry do běžných tiskáren se nazývají xeroxové nebo také ofsetové. Mají obvykle gramáž kolem 70 až 80 g/m2 a patří do kategorie přírodních bezdřevých papírů. To znamená, že se vyrábí z primární přírodní suroviny vytěžené v lese – dřeva. 

Jejich šetrnější alternativou jsou recyklované papíry. Ty se vyrábí z použitého papíru, který se znovu rozemele a vylisuje. Papír mohou v papírně takto recyklovat až pětkrát. Pak už jsou dřevní vlákna příliš poškozená a nelze je znovu použít. I přes omezenou životnost dřevních vláken je tento postup ekologičtější než výroba papíru z primární suroviny, tedy dřeva.

Papírny Brno nabízejí část sešitů, záznamních knih nebo třeba balicích papírů právě z recyklovaného papíru s gramáží 60 g/m2. Nižší gramáž snižuje hmotnost výrobků, díky tomu šetří i spotřebu paliva při dopravě, přitom jsou trvanlivé a vhodné pro školní i pracovní poznámky.

Papíry ze dřeva vs. recyklované papíry vs. křídové papíry

Dřevité, bezdřevé a recyklované papíry spojuje jejich přírodní povrch. Zatímco recyklovaným papírům obvykle zůstává, dřevité a bezdřevé papíry vyrobené z primárních přírodních materiálů (stromů) se dále vyhlazují a natírají. 

Z obyčejného papíru vznikne pomocí nátěrů i křídový papír – jak napovídá název, natírá se křídou, která ho vyhladí a vybělí. Díky tomu má křídový papír specifický vzhled, který se hodí třeba na luxusní magazíny nebo knihy. 

Jak se orientovat v gramáži

Při volbě materiálu vybíráte také konkrétní gramáž papíru. Ta udává plošnou hmotnost papíru na 1 m2. Základní rozdělení gramáže je na:

  • papír – s gramáží od 8 do 149 g/m2, setkáváme se s ním asi nejčastěji ze všech papírenských produktů v sešitech, knihách, novinách nebo v běžném kancelářském životě,
  • karton – s gramáží od 150 do 249 g/m2, se kterým se setkáváme ve formě pohlednic, přání a významných oznámení, vizitek nebo výkresů
  • a lepenku –  s gramáží od 250 g/m2, ze které bývají tužší výkresy, desky knih, vyrábějí se z ní i krabice na spotřební zboží.

Čím vyšší gramáž, tím je materiál pevnější. Zatímco papíry s nejnižší gramáží se používají například na výrobu toaletních papírů či papírových kapesníků, na papíry s vysokou gramáží se tisknou například pohlednice nebo svatební oznámení a používají se na výrobu pevných lepenek na přepravu zboží.

Rádi s vámi probereme konkrétní gramáž a papír vhodný pro váš tisk.

Kontaktujte nás a poraďte se o výběru papíru

Mám zájem Kontaktujte nás

Prosím vyplňte základní parametry vaší poptávky či dotazu do tohoto formuláře. My se s vámi v nejkratší možné době spojíme a probereme další potřebné podrobnosti.

Opravte prosím chyby v poptávkovém formuláři.
Odesláním formuláře potvrzuji souhlas s Podmínkami ochrany osobních údajů
* Povinné pole
Děkujeme za váš zájem

Rekapitulace Vámi uvedených údajů:

Jméno a příjmení:
Email:
Telefon:
Váš dotaz: